Kontenery

Kontenery

Jaka jest definicja kontenerów, co należy rozumieć pod tym pojęciem…? wprawdzie pisaliśmy już w poście na ten temat pt. definicja kontenera. Powtórnie jednak postaramy się tutaj pokrótce, ale rzetelnie wyjaśnić wszystkie rodzaje, definicje i zastosowania kontenerów…

Otóż kontenery to trwałe, ale przenośne, zunifikowane jednostki posiadające stałe, jednakowe dla konkretnego rodzaju wymiary zewnętrzne i znormalizowane elementy konstrukcyjne, pozwalające na ich załadowanie określonymi przedmiotami, a następnie  załadunek, rozładunek, przewóz i transport przy pomocy również zunifikowanych środków transportu różnymi drogami: morską, samochodową, kolejową czy nawet lotniczą. To jedna z najważniejszych cech kontenerów leżąca u podstaw ich skonstruowania – jednakowe znormalizowane wymiary i znormalizowane zaczepy.

Kontenery morskie:

Obecnie w użyciu jest kilkanaście typów i rodzajów kontenerów w zależności od ich przeznaczenia i wykorzystania. I tak po kolei: kontenery morskie – prakontenery można by rzecz, pierwsze wymyślone przez człowieka kontenery, które totalnie przyspieszyły załadunek i wyładunek statków, tzw. drobnicowców służących do przewozu towarów drogą morską. Kontenery morskie dziś to opakowanie zwrotne – miliony metalowych skrzyń krążących po świecie na statkach: kontenerowcach, samochodach i platformach kolejowych przystosowanych do ich przewozu. Przy pomocy kontenerów morskich przewożona jest dziś praktycznie cała (!) światowa produkcja towarów i dóbr wytwarzanych z dala od miejsca ich zakupu czy wykorzystania – najczęściej na Dalekim Wschodzie. Kontenery morskie służą również tylko na lądzie do transportu różnego rodzaju przedmiotów za pomocą naczep samochodowych lub platform kolejowych. Są również wykorzystywane stacjonarnie na magazyny do przechowywania różnego rodzaju rzeczy i przedmiotów, chociaż akurat do tego służy prostsza wersja kontenerów morskich – tzw. kontenery magazynowe.

Więcej szczegółów technicznych znajduje się na podstronie kontenery morskie

Kontenery biurowe:

kontenery biuroweKolejnym rodzajem kontenerów, występującym równie często są kontenery biurowe. Funkcjonują również pod pojęciem kontenery socjalne, lub kontenery mieszkalne. Kontenery biurowe posiadają również typowe wymiary i standardowe zaczepy do ich przewożenia. Samą budową już jednak znacznie różnią się od kontenerów morskich – rama kontenera i naroża mimo że wymiary zewnętrzne i rozstawy mają takie same ale wykonane są w inny sposób. Ściany kontenera biurowego mają postać wymiennych paneli wykonanych w zależności od przeznaczenia z różnych materiałów o różnych parametrach technicznych, szczególnie przewodności cieplnej (są przeznaczone na pobyt ludzi)   W ścianach posiadają także „normalne” natomiast okna i drzwi pozwalające na dostęp do środka i zapewniające naturalne światło wewnątrz…

Więcej szczegółów technicznych znajduje się na podstronie kontenery biurowe

Kontenery sanitarne

kontenery sanitarne
Wnętrze kontenera sanitarnego

Kontenery sanitarne powstają poprzez zainstalowanie we wnętrzu „zwykłego” kontenera naściennie ułożonej instalacji wodnej, kanalizacyjnej oraz w zależności od potrzeb i przeznaczenia danego kontenera sanitarnego urządzeń sanitarnych: zlewów, pryszniców i sedesów czy pisuarów. Dodatkowo w kontenerze sanitarnym przy pomocy ścianek działowych mogą zostać zaaranżowane dodatkowe małe oddzielne pomieszczenia, np. ubikacja.

Więcej szczegółów technicznych znajduje się na podstronie kontenery sanitarne…

wkrótce więcej informacji…

> Strona główna <