Czy z kontenerów biurowych powstają tylko budynki tymczasowe?

W poprzednim poście opisywaliśmy i pokazaliśmy małe biuro z trzech kontenerów dostawione do istniejącego budynku…Teraz zdecydowanie większa inwestycja – mianowicie biuro firmy składające się z… 48 kontenerów biurowych! Projekt tego budynku powstał po dość długich konsultacjach w czasie których projektanta interesowały najbardziej: ilość osób dla których należy zapewnić pomieszczenia biurowe, wielkość terenu do dyspozycji i inne wymagania dotyczące budynku i pomieszczeń np. czy jest potrzebna sala konferencyjna lub jak dużo osób powinno pracować razem w poszczególnych pomieszczeniach.

W taki sposób powstało rozmieszczenie pomieszczeń parteru…

…oraz rozmieszczenie pomieszczeń na piętrze:

Na projekcie łatwo zauważyć powtarzające się moduły kontenerów biurowych. W celu zmniejszenia liczby użytych kontenerów do budowy budynku oraz ze względu na ograniczenia powierzchni, którą mogła zająć bryła budynku użyto dwóch rodzajów kontenerów biurowych: o pełnej, otwartej przestrzeni i z wydzieloną częścią będącą korytarzem.
Poniżej natomiast już realizacja – widok budynku z kontenerów z różnych stron:

wnętrze biura z kontenerów:

wspomniany wcześniej korytarz w budynku z kontenerów:

kuchnia w budynku z kontenerów – jak widać nie ma problemu z powieszeniem na ścianach szafek kuchennych…

łazienka i ubikacja w kontenerze…

sala konferencyjna o powierzchni niespełna 40m2 w budynku z kontenerów – powstała poprzez zestawienie ze sobą trzech kontenerów biurowych…

w budynku z kontenerów znalazło się także miejsce dla serwerowni…

komunikację pomiędzy piętrami zapewniają szerokie, wygodne i bezpieczne schody z poręczami wykonane z blachy nierdzewnej…

Ale wróćmy do tematu posta – czy to jeszcze jest budynek tymczasowy z kontenerów? Firma zamawiająca ten obiekt posadowiła go na własnym terenie z zamiarem użytkowania do tzw. śmierci technicznej. Zamawiający zadbał o całą infrastrukturę – wykonano dojazd do działki, przewidziano miejsce na parking, teren jest ogrodzony, strzeżony, zadbano o zieleń wokół budynku….

Reasumując: budynki z kontenerów nie muszą być tylko tymczasowymi barakami! Z kontenerów biurowych można wykonywać pełnowartościowe budynki (!) służące za biura lub zaplecza dla pracowników. Są tańsze od tradycyjnego budownictwa, powstają niewspółmiernie szybciej, są gotowe do użytkowania tuż po zestawieniu i podłączeniu do instalacji: elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej. W razie potrzeby można szybko i łatwo dostawić kolejne moduły/kontenery, a w razie ostateczności… rozebrać, przenieść w inne miejsce lub… sprzedać.
Czy budynek wykonany w “zwykłej” technologii może chociaż spróbować konkurować w tych kwestiach z kontenerami?
😉

> Strona główna <